Rynek pracy się zmienia. Sztuczna inteligencja rozwija się w błyskawicznym tempie, pokolenie Z rozpycha się łokciami na rynku pracy, a COVID zmienił nasze przyzwyczajenia. Linearność się skończyła. W roku 2025 rynek pracy będzie wymagał od liderów i pracowników nie tylko zaawansowanych umiejętności technicznych, ale także miękkich kompetencji, które pozwolą im skutecznie zarządzać zmianą, wprowadzać innowacje i budować trwałe relacje. Sprawdź, jak się odnaleźć w tym chaosie i osiągnąć sukces.

Nowe umiejętności – nowe perspektywy

Myślisz o tym, żeby się przekwalifikować? Boisz się, że automatyzacja odbierze Ci pracę? Widzisz, że cyfrowy świat coraz mocniej wchodzi do Twojej biznesowej rzeczywistości: chcesz działać. I nie tylko Ty!

Osoby aktywne zawodowo kładą większy nacisk na kursy rozwoju osobistego, które odnotowały 88 proc. wzrost

raport The Future of Jobs [1]

I mają rację. Kreatywność, krytyczne myślenie to tylko jedne z pożądanych cech wśród pracowników i liderów przyszłości.

AI a kompetencje przyszłości

Rok 2023 był rokiem gwałtownego rozwoju sztucznej inteligencji. 2025 r. już za rogiem, a giganci technologiczny nie ustają w walce o podium. AI nie zniknie. Zostanie i jeśli nie zajmiesz się swoimi kompetencjami miękkimi… może zająć Twoje miejsce.
Tak. Nie będziemy owijać w bawełnę. Jeśli nic nie zrobisz, nie opanujesz nowych kompetencji, już w najbliższej przyszłości AI może zabrać Ci pracę, firmę i status.

Masz jednak moc, aby to zmienić. Możesz się doskonalić. A my wiemy, na co warto położyć nacisk.

Umiejętności miękkie to umiejętności przyszłości


Możemy śmiało powiedzieć: kompetencje miękkie przyszłości to kompetencje, które pomogą Ci wygrać. Inteligencja emocjonalna zyskuje na wartości, bo to właśnie ona pozwala skutecznie zarządzać i podejmować mądre decyzje.


Ostatecznie, mimo rozwoju technologii, nadal kupują ludzie. Pracują ludzie. I to do ludzi musisz trafić.
Czasy, gdy kluczowe kompetencje obejmowały sprawne liczenie, powoli odchodzą. Dziś zrobi to za Ciebie AI. Rynek pracy przyszłości to rynek, który docenia umiejętności twarde… ale nie uważa ich za wystarczające.


Sprawdź, co zrobić na tym zmieniającym się rynku pracy: bez względu na to, czy prowadzisz firmę, zarządzasz zespołem, czy jesteś pracownikiem działu HR, który chce zmienić firmę.

1. Adaptacja i elastyczność

Umiejętność szybkiego dostosowywania się do nowych warunków i elastyczność w działaniu będą kluczowe w świecie, gdzie zmiana jest jedyną stałą. Liderzy muszą być gotowi na dynamiczne przeobrażenia rynkowe i technologiczne.


Elastyczność pozwala na efektywne reagowanie na zmieniające się warunki rynkowe i technologiczne, minimalizując ryzyko i maksymalizując korzyści.
Pracownicy elastyczni są bardziej cenieni przez pracodawców, mają większe szanse na awans i lepiej radzą sobie w złożonych sytuacjach. Elastyczne firmy są bardziej atrakcyjne dla kontrahentów, dając pewność w szybko zmieniającym się świecie.


Szybsze wdrażanie zmian przekłada się na zwiększoną konkurencyjność i długoterminowy sukces.

Łatwo mówić o elastyczności, gdy myślimy o jednym człowieku… ale jak wprowadzić elastyczność do całej organizacji? Dowiedz się podczas warsztatów Kompendium MBA i zyskaj przewagę konkurencyjną!

Menedżer powinien dbać o optymalizację działań i maksymalizację efektów nie tylko teraz, tutaj, ale w dłuższym okresie.

Renata Kozłowska, menedżer z wieloletnim doświadczeniem, trenerka w Quest

2. Negocjacje

Skuteczne prowadzenie negocjacji biznesowych w duchu win-win i opartych na zaufaniu.


Umiejętność takiego negocjowania pozwala na osiąganie lepszych warunków umów i budowanie trwałych relacji z partnerami biznesowymi.


Dziś bardziej niż kiedykolwiek okazuje się kluczowa w wielu aspektach biznesu, od zawierania kontraktów po zarządzanie zespołami.


Skuteczne negocjacje prowadzą do lepszych wyników finansowych i długoterminowej współpracy.

3. Zarządzanie technologią

W erze cyfryzacji umiejętność korzystania z nowoczesnych technologii do usprawniania procesów biznesowych jest kluczowa. Liderzy muszą być biegli w technologiach, które napędzają dzisiejszy biznes. Zmysł przywódczy tu nie wystarczy.


Technologia odgrywa centralną rolę w optymalizacji operacji biznesowych, redukcji kosztów i poprawie efektywności. W ciągu najbliższych lat cyfryzacja przybierze na sile.

Kompetencje przyszłości


Szybkie i efektywne wdrażanie innowacji to już nie opcja… to konieczność.

Skuteczne zarządzanie całą organizacją, szczególnie – wiedza, innowacje, szybkość wejścia z produktem na rynek (time to market), kapitał ludzki, zarządzanie zmianą, Przemijająca przewaga (Transient Advantage)

Kompendium MBA

4. Komunikacja interpersonalna

Umiejętność efektywnej komunikacji zarówno ustnej, jak i pisemnej, która jest kluczowa dla współpracy i zarządzania zespołami.


Skuteczna komunikacja zmniejsza ryzyko nieporozumień, buduje relacje i zwiększa efektywność pracy zespołowej.


Umożliwia jasne przekazywanie celów i oczekiwań, co zwiększa zaangażowanie pracowników, ogranicza występowanie zjawiska quiet quitting i poprawia wyniki organizacji.


Dziś znajduje się na liście kompetencji zarówno osób pracujących w marketingu, jak i u inżynierów IT.

5. Myślenie strategiczne

Zdolność do długoterminowego planowania, przewidywania trendów rynkowych oraz podejmowania strategicznych decyzji.


Myślenie strategiczne pozwala organizacjom na przewidywanie przyszłych wyzwań i szans, co umożliwia lepsze przygotowanie i adaptację.


Ale myślenie strategiczne dziś, to nie to samo myślenie, które uprawialiśmy wczoraj. Tworzenie wieloletnich planów w starym stylu zwyczajnie się nie sprawdzi. To niemożliwe.


Strategiczne myślenie to myślenie w chaosie. Świat się zmienia, a wraz z nim zmieniają się wymagania wobec firm, okazje, wyzwania… naucz się nowoczesnego myślenia strategicznego, a wygrasz.

6. Etyka i odpowiedzialność społeczna


Współczesne organizacje muszą działać zgodnie z zasadami etycznymi i społecznej odpowiedzialności. Świadomość wpływu działań biznesowych na społeczeństwo i środowisko staje się coraz ważniejsza.


Etyka i odpowiedzialność społeczna budują zaufanie klientów, partnerów biznesowych i pracowników, co przekłada się na długoterminowy sukces firmy.


Firmy odpowiedzialne społecznie przyciągają lepszych talentów, mają lepszą reputację i są bardziej odporne na kryzysy.

7. Kompetencje analityczne


Umiejętność zbierania, analizowania i interpretowania danych w celu podejmowania trafnych decyzji.


Kompetencje analityczne pozwalają na podejmowanie decyzji opartych na danych, co zwiększa ich trafność i efektywność. W erze Big Data, gdzie dane stają się jedną z najważniejszych walut świata… kompetencje analityczne to podstawa.


Analityczne podejście zwiększa zdolność do rozwiązywania problemów i podejmowania decyzji, co jest niezbędne, aby utrzymać się na podium.


Umożliwia identyfikację trendów i wzorców, co prowadzi do lepszego planowania i realizacji strategii.

Przywództwo – w tym delegowanie zadań


Zdolność do skutecznego kierowania zespołami i organizacjami, motywowanie pracowników oraz prowadzenie ich do osiągania wspólnych celów.


Silne przywództwo jest fundamentem każdej skutecznej organizacji, umożliwiając koordynację działań i osiąganie celów.


Jeśli nie zdajesz Testu Bahama… jeszcze sporo musisz się nauczyć. A jeśli nie wiesz, czym ten test jest, to dobry moment, aby zapisać się do naszego newslettera.

Myślenie nielinearne


Umiejętność myślenia nielinearnie, czyli patrzenia na problemy z różnych perspektyw i szukania rozwiązań poza utartymi schematami. Niezależnie od branży, zrozumienie, że otacza nas chaos, a nie porządek, to klucz do sukcesu.


Prawdziwe myślenie nielinearne pozwala na znajdowanie innowacyjnych rozwiązań, które mogą przynieść przewagę konkurencyjną i lepsze wyniki.

Zasada Pareto dowodzi, że mniejsza część przyczyn wpływa na większą część skutków. Myślenie 80/20 uczy nas pojmować zamierzone działania w kategoriach tych, które mają znaczny wpływ na rezultaty i tych, które są o wiele mniej istotne.

Krzysztof Sarnecki, prezes Quest CM

Podsumowanie


Zapotrzebowanie na kompetencje społeczne rośnie. Dziś, w chaotycznie zmieniającym się świecie, w którym technologia goni technologię, nie ma czasu na czekanie. Jeśli stoisz, tak naprawdę się cofasz. Najbardziej poszukiwani pracownicy, liderzy i firmy to te, które nie boją się zmian – oczekują ich.


Chcesz osiągać sukcesy w chaosie? Postaw na kompetencje przyszłości z Quest. Odezwij się do nas, a pomożemy Ci wybrać warsztat dopasowany do Ciebie i Twojego biznesu.

Autor: Katarzyna Ciesielska

Źródła:
1. https://www.weforum.org/publications/the-future-of-jobs-report-2020/digest