Obecny świat stwarza przed nami wręcz nieograniczone możliwości rozwoju. Mnogość kursów i szkoleń, ilość wiedzy w Internecie – to sprawia, że nowe umiejętności i kompetencje moglibyśmy zdobywać bez przerwy, przez całą dobę. Jednocześnie topowa, najbardziej zwiększająca skuteczność wiedza, mówiąc wprost ta z najwyższe półki, jest bardzo ceniona na rynku. Bardzo rzadko pojawiają się okazje, w których jej cena maleje, dlatego warto wykorzystywać te nadarzające się. Jedną z takich okazji są dofinansowania z Krajowego Funduszu Szkoleniowego sięgające 80-100%. Przedstawiamy na czym one polegają i jak z nich skorzystać.

Na początek skupmy się na tym, czym w ogóle jest Krajowy Fundusz Szkoleniowy, w skrócie KFS. Jest to oddział Funduszu Pracy, którego głównym zadaniem jest zapewnianie dofinansowywania dla pracowników lub pracodawców. Dzięki niemu osoby, które – np. poprzez szybkie zmiany zachodzące w gospodarce – posiadają kompetencje mniej potrzebne w danej chwili na rynku pracy mogą zdobyć umiejętności w innym, pożądanym obszarze. Również Ci, którzy pragną wzmocnić swoją pozycję w branży, w której aktualnie działają mogą sięgnąć po dofinansowanie z KFS, zwiększając swoją konkurencyjność, jak i firm w których pracują lub je prowadzą.

Jak uzyskać dofinansowanie?

Okres, w którym można uzyskać dofinansowanie jest ściśle ograniczony i trochę inny dla każdego regionu kraju. W obecnej puli dofinansowywania z KFS najważniejszy jest koniec stycznia 2016, więc decyzje dotyczące rozwoju muszą być podejmowane szybko.

Procedura jest stosunkowo prosta, na wstępie trzeba sobie odpowiedzieć na trzy zasadnicze pytania:

  • Gdzie jest zarejestrowana firma w której pracuje (powiat)?
  • Czy mam umowę o pracę ?
  • Ilu jest pracowników w firmie posiadających umowę o pracę?

Te trzy pytania pozwolą określić: czy możemy ubiegać się o dofinansowanie, jeśli tak to gdzie i w jakiej wysokości możemy je otrzymać.

Miejsce, zazwyczaj chodzi tu o powiat w jakim jest zarejestrowana firma i zwrócenie się do powiatowego urzędu pracy. Wszystkie informacje, wnioski czy termin naboru urzędy mają obowiązek zamieszczać na swoich stronach internetowych w zakładce „formy wsparcia dla pracodawców”.

Szkolenie

Forma zatrudnienia ma duże znaczenie i determinuje możliwość otrzymania dofinansowania. Umowy o dzieło, umowy zlecenia niestety są pozbawione możliwości finansowania z tego funduszu. Fundusz Szkoleniowy tworzony z Funduszu Pracy obejmuje swoim działaniem jedynie osoby zatrudnione w oparciu o umowę o pracę, nawet w najmniejszym wymiarze 1/8 etatu.

Liczba pracowników z umowami o pracę natomiast pozwala określić czy otrzymamy finansowanie w wysokości 80% czy 100%.

  • 80% – przysługuje firmom w których zatrudnionych jest więcej niż 10 pracowników z umowami o pracę
  • 100% – przysługuje firmom w których zatrudnienie nie przekracza 10 osób z umowami o pracę zgodnie z ustawą i roczny obrót nie przekracza 2 mln euro.

Następnie gdy znamy wszystkie odpowiedzi i co najważniejsze mamy odpowiedź twierdzącą na pytanie dotyczące możliwości otrzymania dofinansowania, rozpoczynamy wypełnianie wniosków, które można pobrać na stronie urzędu.

Co najważniejsze? Decyduje kolejność zgłoszeń, kto pierwszy ten lepszy!

Pytanie najważniejsze, o jakich kwotach rozmawiamy? Maksymalna kwota o jaką można wnioskować to 12 165 zł na osobę. To jest to 100% wspominane wyżej. Jeżeli finansowanie wynosić będzie 80% to pozostaje maksymalnie 2 433 zł wkładu własnego.

Przypomnę, że 12 165 zł to kwota maksymalna, możemy wnioskować o mniej, wtedy i wkład własny będzie mniejszy.

Naprawdę warto!

Dzięki dofinansowaniom z Krajowego Funduszu Szkoleniowego każdy może zdobyć wiedzę i umiejętności wyceniane przez rynek nawet kilka-kilkanaście tysięcy złotych. Piękne jest to, że działalność KFS nie ogranicza się do jednej branży, a możliwości rozwoju dostaje każdy, bez względu na to czym się na co dzień zajmuje. Czy jest to programowanie, nauka gotowania, czy kompetencje menedżerskie i komunikacyjne.

Osobom poszukującym szkoleń w ostatnim wymienionym przeze mnie obszarze możemy polecić warsztaty i szkolenia organizowane przez Quest Change Managers, chociażby dwudniowy warsztat z negocjacji, prowadzony przez jednego z najlepszych zawodowych negocjatorów w Polsce – Krzysztofa Sarneckiego (dowiedz się więcej o tym warsztacie), lub 6-dniowe zajęcia wszechstronnie rozwijające kompetencje menedżerskie – Kompendium MBA (dowiedz się więcej) czy warsztaty poświęcone temu, jak sprzedawać więcej i osiągać przy tym wyższe marże.

Również nauka angielskiego „obłędnie prostą” metodą Six-Pack English, pozwalająca komunikować się po angielsku już po 3 miesiącach objęta jest dofinansowaniem.

Osoby zainteresowane skorzystaniem z obecnej rundy dofinansowania (dla siebie lub swoich podopiecznych) z Krajowego Funduszu Szkoleniowego zapraszamy do kontaktu. Wspólnie wybierzemy najkorzystniejsze rozwiązanie.

Porozmawiajmy – 505 037 321
Norbert Brodowski

Norbert Brodowski